Nyilvános szégyenlista a haltolvajokról a Tisza-tavon2011.07.04. 12:00, varosikikoto
Nyilvános szégyenlista a haltolvajokról a Tisza-tavon
A büntetési csúcs hatszázezer forint volt. Leáldozóban az illegális halászat. Kevesebben lopnak, kevesebbet. A korábbi években üzletszerűen orvhalászatra szakosodott rapsicok eltűnni látszanak a Tisza-tóról. A helyzet korántsem rózsás, de javul.
Tavaly január óta az új halászati hasznosító nyilvános honlapon teszi közzé az elkapott illegális horgászok, halászok nevét, monogramját, lakhelyét és a kiszabott büntetés nagyságát. A nyilvánosság fékező ereje, az egyre növekvő bírságok és a halőrök munkája jelentősen visszaszorította a rapsicok működését.
– Az elmúlt másfél év alatt a rekord büntetés 600 ezer forint volt – mondja Hegedűs Gábor, a tó halászati hasznosítója, a Tisza-tavi Sporthorgász Kft. ügyvezetője –, amit egy környékbeli orvhalász hálós, rekesztéses halászat miatt kapott. Jogosulatlan halászatért 50 ezertől félmillió forintig terjedő bírság szabható ki, ekkor feltételezhetően állatkínzás és védett halak kifogása is megnövelhette az összeget. A pénzbüntetésnél sokkal súlyosabb az, ha valakit eltiltanak a vízpart látogatásától, s erre is volt már példa, éppen tavaly, poroszlóiak esetében.
– A tiszafüredi és a poroszlói öbölben sokat javult a helyzet, javult, de kevesebbet az abádszalóki és sarudi medencében, most a legfertőzöttebb a valki medence – folytatja Hegedűs Gábor. – A halőrök mindig videokamerával dolgoznak, így utólag nem lehet a tényeket megmásítani. A bírságok minden esetben az állami bevételt gyarapítják, az elkobzott eszközöket mi őrizzük. Jellemző, hogy nincsenek már többméteres hálók a raktáron, ez is mutatja, lényegesen visszaszorult a rapsickodás a tavon.
Telepítés után sem rajtoltak
Az idei évben a halászati hasznosító 47 millió forint értékű telepítést vállalt. A kulturált horgászat térnyerésére jellemző, hogy alig egy-két ember próbálkozott a horgászati tilalom végével nagyobb mennyiséget kiemelni a tóból. Azoknak, akik jegyet váltanak, szintén érdekük az illegális horgászok kiszűrése. Az évi halkárosítás a becslések szerint ma már egymillió forint alatt marad.
Hegedűs Gábor szerint a vízre rendszeresen kijáró, saját vagy a szomszédok szükségleteire termelőket most a ritkán, de profi felszereléssel megjelenők váltották fel. Tíz halőr figyeli a tó rendjét, akik napi kapcsolatban állnak a vízi rendészettel. A szervezettségnek, a nyilvános telefonszámoknak és a vízi rendészet odafigyelésének köszönhetően kevesebb a lopás.
Forrás: heol.hu
|
Hal Vajk,
nem akarok páros lábbal ugrálni a témán mert lassan unalmas lesz, bár szerintem ez sem nagyobb off a topic témájához képest, mint az a pár, amit itt már felvetettek.
A Tisza-tavi Szövetség bevételei jellemzően az első negyedévben az éves bérletekhez kapcsolódó egyéb díjakból, illetve a második negyedévben, a nyári időszakban a napi jegyek értékesítéséhez kapcsolódó egyéb díjakból származik. Tehát a bevételek jelentős része szeptemberig megérkezik a szövetséghez. Ehhez képest a menyecske nem egyösszegben "vette fel" a pénzt a számláról, hanem folytatótólagosan. És a szövetség vezetői ugyanígy folytatólagosan nem tettek eleget kötelezettségüknek. Ezek pedig a BTK által leírt, nem szabálysértési alakzatú elkövetési magatartások.
Cherchez la femme, azaz keresd a nőt ... mint mindig ez most is problémát fog okozni ...