2011.06.09. 09:17, varosikikoto
Tisza-tavi viharjelzés
Az Országos Meteorológiai Szolgálat Észak-magyarországi Regionális Központja és az Észak-alföldi Regionális Központja 2011. június 1-től 2011. augusztus 31-ig, nappali időszakban, azaz 8-20 óráig tesztüzemben működteti a Tisza-tavi viharjelzést.
A vízen tartózkodók a Rádiós Segélyhívó Infokommunikációs Országos Egyesület (RSOE) által üzemeltetett BM Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság fényjelző rendszere segítségével szerezhetnek majd tudomást a viharjelzési fokozatról.
A viharjelzések fokozatai:
- Elsőfokú viharjelzés esetén a várható maximális széllökések 40-60 km/óra sebességet érhetnek el; ezt a viharjelző lámpák percenként 45 sárga fényű fényfelvillanása jelzi.
- Másodfokú viharjelzés esetén a maximális széllökések sebessége meghaladhatja a 60 kilométeres sebességet óránként; ezt a viharjelző lámpák percenként 90 sárga fényfelvillanása jelzi.
Mindez megegyezik a Balatonon és Velencei-tavon alkalmazott jelzésekkel.
A viharjelzés a 2011. évben tesztüzemben működik, de mindezt alapos kutatómunka és megfigyelés előzte meg, ezért a jelzéseket érdemes komolyan venni. A tesztidőszakra azért van szükség, mert a Tisza-tó sajátosságainak minden részletét ki kell ismernünk a lehető leghatékonyabb viharjelző rendszer működtetése érdekében, és hogy minden érintett - vízi rendőrség, kikötők üzemeltetői, strandok, önkormányzatok, és nem utolsó sorban a vízen tartózkodók - megismerhesse az új szolgáltatást.
A viharjelzés kiadása a valószínű szélerősödés bekövetkezése előtt fél-másfél órával történik. Fontos tudni, hogy a tesztidőszak alatt csak a nappali időszakban lesz viharjelzés, ugyanis a fényjelző lámpákat 8 órától 20 óráig működtetjük. Este akkor is lekapcsoljuk azokat, ha éppen vihar van, vagy még oda sem ért. Így nem zárható ki, hogy a lámpák nyugalmi állapota ellenére éjjel erős vagy viharos szél következik be a tavon.
A Tisza-tó területe meglehetősen tagolt, ezért gyakran érezhetjük azt, hogy sima felületen, szélcsendben úszkálunk, vagy csónakázunk, de ez könnyen megváltozhat akár egy pillanat alatt is. Már az elsőfokú viharjelzés esetén várható erős szél is tekintélyes hullámokat generálhat. Ha pedig másodfok van érvényben, akkor viharos erejű szél sújthat a tó felületére, ami veszélyes méretű hullámokat hoz létre.
Ha viharjelzés van érvényben, akkor előbb vagy utóbb nagyon valószínű, hogy lesz is vihar!
Országos Meteorológiai Szolgálat