Tisza-tavi viharjelzőrendszer2011.05.30. 17:45, varosikikoto
Vihar a tavon: hiába az úszni tudás, lehetetlen levegőt venni
FEJLESZTÉS | A nagy széllel érkező nyári viharok komoly veszélyt jelentenek a fürdőzőkre. Június 1-től a Tisza-tónál is működik viharjelző rendszer, amely jelentős mértékben növeli a biztonságot.
— Az Országos Katasztrófavédelmi Igazgatóság működteti a rendszert, melyet a közreműködésünkkel alakítanak ki a Tisza-tavon — mondta el Dobai Sándor, a Rádiós Segélyhívó és Infokommunikációs Országos Egyesület elnöke. — A tavalyi szezonban Poroszlón, illetve Abádszalókon, a Kunsági-főcsatorna műtárgyán építettünk ki viharjelző állomásokat, melyhez pályázati forrásokat használtunk fel, illetve Poroszló esetében az RSOE (4 millió forinttal), Abádszalók esetében a helyi önkormányzat biztosította a megvalósításhoz szükséges önrészt.
Az igazán ideális azonban az lenne, ha összesen öt állomás működne. Ebből kettő még idén elkészülhet Sarudnál, illetve az abádszalóki strand területén, az ötödikre a Valki-medencében lenne szükség. Úgy válik teljessé a rendszer, ha teljes üzemben működik a tiszafüredi központ is, ahonnan a vezérlés történik. Mindehhez azonban állomásonként huszonöt—harmincmillió, a vezérlőközpont tekintetében mintegy 6 millió forintos beruházás szükséges, hiszen különleges technológiai megoldásokat kell alkalmazni az állomások kiépítéséhez. A 2011. évi fejlesztésekre a BM Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság biztosítja a forrásokat, azonban a teljes kiépítéshez szükséges lenne a helyi önkormányzatok és a Tisza-tavi Fejlesztési Tanács hozzájárulására is. Ehhez kérjük segítségüket.
Az időjárási adatokat a miskolci és a nyíregyházi meteorológiai szolgálattól kapjuk. Bár több évtizedes tapasztalatokkal rendelkezünk a Balatonnál, az utóbbi években pedig a Velencei-tónál és a Fertő-tónál is kiépítettük a rendszert, a Tisza-tó egészen más jellegű feladat volt. Itt ugyanis a burjánzó növényzet folyamatosan alakítja a szabad vízfelületet. Amint az RSOE elnöke hozzátette, a Tisza-tóra a legmodernebb állomásokat telepítették, melyek alkalmasak arra, hogy 360 fokban jelezzék a veszélyt.
Így nem csak a vízen tartózkodók, de akár a környező településeken élők is előre felkészülhetnek az érkező viharra. A jelzés szerint elsőfokú viharjelzés van érvényben, ha a berendezés percenként 45-öt villan. Ebben az esetben úszni, csónakkal és más vízi sporteszközzel csak a parttól számított 500 méteren belül szabad tartózkodni. Másodfokú viharjelzés esetén a lámpák percenként 90-szer villannak fel. Ebben az esetben a vihar rövid időn belüli megérkezését jelzik. Ilyen esetben fürödni tilos! Továbbá tilos csónakkal és más vízi sporteszközzel közlekedni (a vitorláshajók kivételével).
A másodfokú viharjelzést nagyon sokszor nem veszik figyelembe a fürdőzők, pedig ők vannak a legkiszolgáltatottabb helyzetben. Ilyenkor számítani kell arra, hogy „porzani” fog a víz, ami azt jelenti, hogy a vízfelszín felett akár 40-50 cm magasságban is 80-90 százalékos páratartalmú a levegő, tehát szinte lehetetlen levegőt venni. Ilyen helyzetben arra kell törekedni, hogy kikerüljünk ebből a rétegből valamilyen módon.
Hogy a Tiszai Vízirendészeti Rendőrkapitányság vezetője, Busi László alezredes szerint, milyen veszélyhelyzetek alakulhatnak ki a vízen, megtudhatja az Új Néplap hétfői számából.
Forrás: www.szoljon.hu
|
Nem gondolom, hogy annyira sok fürdőző van,. hogy rájuk kell költeni több száz millát.
Továbbá kijelölt fürd területek vannak, ahonna szintén észre lehet venni a vihart.
A horgászoknak marad a rutin egy-egy vihar érkezésekor.
Figyeld az eget, figyeld a szelet, és menekülj ha még lehet.