2011.04.01. 07:39, varosikikoto
Szolnoki egyeztető fórum
Pár napja került megrendezésre Szolnokon egy tanácskozás, Horgászegyesületek a Tiszáért Társulás szervezésében, melyen egyesületünk is képviseltette magát.
Témája: A hazai természetes vizek horgászati hasznosítása. Jelenlegi halászati törvény horgász szemmel történő megvitatása, módosításokra javaslattétel
A program:
Megnyitó: Szöllősi Béla, a Horgászegyesületek a Tiszáért Társulás elnöke
Filmes összefoglaló az elmúlt év munkájáról – Menyhárt József - Fishing Tv
Előadók:
- Dr. Szabó Imre, a MOHOSZ elnöke
- Radóczi János, a Szabolcsi Halászati Kft. ügyvezetője
- Busi László alezredes, a Tiszai Vízi Rendészet vezetője
- Szőllősi Béla, a Horgászegyesületek a Tiszáért Társulás elnöke
- Piller József, a Kőrös Horgászmagazin szakírója
- Hegedűs Gábor, a Tisza-tavi Sporthorgász Kft ügyvezetője
- Vass Csaba, az Országos Halvédő Közhasznú Egyesület elnöke
Radóczi János ismertette a halászat jelenlegi helyzetét természetes vizeinken. Nyilatkozata azért is jelentős, mivel ő a természetes vizek halászati jogával rendelkező társulás elnöke,vagy elnökhelyettese./elnézést a pontatlanságért/ Elmondása alapján a Szabolcsi Halászati Kft hasznosításában 3100ha természetes és 400ha mesterséges víz található. Ezen belül 140km Tisza, ill.54km Bodrog szakaszon gazdálkodik. 460mil.ft volt az elmúlt évi árbevétel, melyből 10% a folyóvízi, és ezen belül 6% a halászati bevételből származik. 14 halásza van a természetes vizein. / Ebből könnyen kiszámítható, hogy 1 halász 2mil ft árbevételt képez./
Beszámolt továbbá arról, hogy partnerek lennének egy átláthatóbb, ellenőrizhetőbb halászati törvény kidolgozásában, bár ő nem látja a mostanit annyira rossznak és kezelhetetlennek, mint mi horgászok.
Busi László kapitány úr a tőle megszokott színvonalas előadásában kiemelte a fontosabb törvényi változásokat, említést tett konkrét esetekre és ismételten kérte a horgászok aktivitását szabálytalanságok észlelése esetén./hatóságok értesítése,információk továbbítása, stb / A törvényi változásokról később igyekszünk részletes beszámolóval szolgálni.
A jelenlegi problémákra, sérelmekre Menyhárt József, Szöllősi Béla és Vass Csaba igyekezett rávilágítani leginkább./ gátlástalan mennyiségű halász szerszám, halászoknak nincs tilalmi idő, ellenőrizhetetlen előírások, aránytalan bírságok, érdekek összefonódása, stb/ Ez azonban a rendelkezésükre álló igen kevés idő és a mondandójukhoz való hozzászólás lehetőségének hiánya miatt, sajnos nem adott kellő erőt és lendületet a tanácskozásnak!
Dr Szabó Imre egyperces hozzászólásából az derült ki, hogy ő egy mindkét fél számára elfogadható halászati törvény létrehozását támogatná.
Úgy gondolom, hogy ezt pont a MOHOSZ-nak kellett volna már rég kezdeményezni, mint legfőbb horgász érdekvédelmet ellátó szervezet!
Hogy ezt mind a mai napig miért nem tette, szerettem volna megkérdezni. De mivel a tanácskozás semmilyen kérdés feltevését vagy előadásra való reagálást nem tett lehetővé az idő rövidsége miatt, ezért ez is elmaradt.
Hegedűs Gábor a Tisza-tóval kapcsolatosan elmondta, hogy halászatot csak a már korábban kinyilvánítottak szerint fognak engedélyezni, ill. végezni!/ állományfelmérés, szelektáló halászat/ Az őrzéssel kapcsolatban megtudhattuk, 11 embert foglalkoztatnak ezen a területen, ebből 1 vezető.
A tanácskozás végén személyes beszélgetésünk alkalmával felhívtam a figyelmét arra, hogy egyesületünk nagyobb létszámú és hatékonyabb halőrzést lát szükségesnek!
Úgy gondolom bár nem volt igazán hatékony, azért mindenképpen előremutató tanácskozás volt és ismét bizonyságot nyert, hogy szükség van a civil érdekvédelmi szervezetek aktivitására, erősödésére, összefogására!
Tisztelettel:
Burai Csaba
Tisza-tavi Hal És Természetvédelmi Egyesület