Kódex készül a Tisza-tóra2010.05.15. 20:35, varosikikoto
Kódex készül a Tisza-tóra
Forrás: Szoljon.hu
VÍZSZINTAVATÓ | Csütörtökön hivatalosan is megkezdődött a 32. idegenforgalmi szezon a Tisza-tónál. Hazánk legígéretesebb természetes vízi üdülőterületének használatára hamarosan egy szabálykönyvet dolgoznak ki az érintettek.
Vízszintavató váltófutással indult a Tisza-tó napja eseménysorozata. A kiskörei erőműtől öt ultramaratonista felvezetésével a tó körüli települések kisiskolásai, összesen 725 -en adták egymásnak a stafétát, s futották le a mintegy 70 kilométeres távot. Arról, hogy május 14. legyen a Tisza-tó napja, még 2008-ban a tó 30. születésnapjára rendezett konferencián döntöttek a résztvevők. A következő évben pedig megfogalmazták azt is, hogy szükség lenne egy olyan kézikönyvre, amely a víz- és parthasználat szabályait rögzíti, a Tisza-tó fejlesztésében érdekelt valamennyi szervezet részvételével. A most megrendezett kerekasztal-beszélgetésen a Tisza-tavi Kódex elkészítésében magasabb fokozatra kapcsoltak, hiszen Kiskörén 38 szervezet, önkormányzat és hatóság képviselője írta alá azt az együttműködési megállapodást, amelyben vállalták, hogy a következő hónapokban részt vesznek az egyeztetéseken.
— A kódex elkészítéshez szeretnénk minél több véleményt, javaslatot összegyűjteni, ezért készítettünk egy kérdőívet, amelyet bárki, aki érdekelt a Tisza-tó fejlesztésében, kitölthet — mondta Scitovszky Angelika, a szabálykönyv elkészítésével megbízott Tisza-tó Fejlesztési Kft. ügyvezetője. — A kérdőív segítségével azt szeretnénk megtudni, hogy a következő öt-tíz évben milyen fejlesztéseket terveznek az önkormányzatok, vállalkozások. Kell-e például több kikötő vagy szabad vízi strand a tónál, szükség van-e a meglévőkön túl több tanösvényre, hogy csak néhány kérdést említsek — mondta a szakember.
— A turizmus fejlesztésének érdekében készülő kódexnek nagyon világosan, egyértelműen és betarthatóan kell szabályoznia azt, hogy a tavon hol, mit lehet csinálni — erről már Szabó Lajos, a Tisza-tavi Regionális Marketing Iroda megbízott vezetője beszélt. Véleménye szerint különböző zónákra kellene osztani a tavat és a partvonalat. — Ezeknek az övezeteknek egy része úgynevezett megtartási terület lehetne, ahol a csendes turizmus fejlesztésére nyílna lehetőség, gondoljunk az öko-, illetve horgászturizmusra. A zónák egy másik része pedig megőrzési terület lenne, ezek a tónak azok a részei, ahová most sem lehet bemenni, és a jövőben sem lehetne, ezek elsősorban a természetvédelem célját szolgálnák — vázolta az elképzelést Szabó Lajos, hozzátéve, hogy ezeknek az alapoknak a letétele után indulhatnak meg olyan turisztikai fejlesztések, amelyek azután a vendégforgalom további növekedését generálhatják. Üdvözlendőnek nevezte a kódex elkészítését Sándor István, a Hortobágyi Nemzeti Park igazgatója is.
— A Tisza-tó turisztikai szempontból legfontosabb vonzereje a természeti környezet szépsége, az itt található fajok gazdagsága. Ahhoz, hogy ez a térség folyamatosan fejlődjön, mindenképpen szükség van arra, hogy ezeket az értékeket megóvjuk, lehetőség szerint még fejlesszük is — adott a készülő kódexhez újabb szempontot a természetvédelmi szakember.
A Tisza-tó napján a regionális marketing igazgatóság a hagyományokhoz híven erre az évre is meghirdette az „Év turisztikai szolgáltatója, rendezvénye és média képviselője a Tisza-tavi régióban” című pályázatát
|