Százmilliós bírság a szabálytalan horgászoknak
Összesen 98,7 millió forint halvédelmi bírságot szabott ki tavaly az agrártárca irányítása alá tartozó Mezőgazdasági Szakigazgatási Hivatal (MgSZH) a szabálytalankodó horgászokra – tájékoztatták az agromonitor.hu-t az MgSZH illetékesei. A hivatal 4603 személyt büntetett meg, átlagosan 21,4 ezer forinttal. Emellett 400,4 ezer forint halgazdálkodási bírságot is kirótt 29 halgazdálkodási szervezetre. Halvédelmi bírságot azoknak kell fizetniük, akik nem tartják be a horgászattal összefüggő jogszabályi rendelkezéseket (súlyosabb esetben – például rapsickodás miatt – büntetőjogi felelősség is terhelheti őket).
A halgazdálkodási bírság ugyanakkor azokat a vízhasznosító szervezeteket sújthatja, amelyek nem valósítják meg az általuk összeállított halgazdálkodási terveket. A halvédelmi bírság mértéke személyenként 10-100 ezer, a halgazdálkodásié hektáronként 100-10 000 forint lehet.
Az MgSZH tájékoztatása szerint a megyei halászati hatóságoknál vannak azok a nyilvántartások, amelyek a megbírságolt személyeket és szervezeteket összesítik. E listák felhasználásával kiszűrhetők lehetnek azok a horgászok, akik az eltiltásuk ideje alatt akarnak állami horgász- vagy halászjegyet váltani. Ezzel függ össze a halászati és horgászati törvény tavalyi módosítása is, amely szerint az állami halász- vagy horgászjegyet igénylőknek nyilatkozniuk kell arról, hogy a halászattal, horgászattal és a hal fogásával (gyűjtésével) összefüggésben szabálysértési vagy büntetőjogi felelősségüket nem állapították meg, illetve velük szemben halvédelmi bírságot nem szabtak ki. Ezt az írásbeli nyilatkozatot a horgászoknak először az idén kell megtenniük, amikor horgászjegyeiket egyesületeikben kiváltják.
Aki valótlanul nyilatkozik, állami halász- vagy horgászjegyet elvileg nem kaphat. Ráadásul az MgSZH – halászati hatóságként – halvédelmi bírságot szabhat ki rá, amelynek mértéke ez esetben 50 ezer forint lehet. A hivatal szerint e szigorítással csökkenthető azoknak a száma, akiket jogerősen eltiltottak az állami halász- és horgászjegy kiváltásától, de másik egyesületnél újra megpróbálkoznak az okmányok megszerzésével.
Sziasztok! Hát ez nagyon jó! 98 millió magánszemélyekkel szemben, 400 ezer gazdálkodó szervezetekkel szemben! Nem aránytalan ez egy kicsit, csak egy picikét? Őszintén: melyikük a vizek nagyobb kizsákmányolója, hasznot melyikük húz belőle jobban? A magánszemély /rabsic/ cselekménye jobban felháborítja a jó érzésű embereket, cselekménye nagyobb visszhangot kap sajtóban, egyéb orgánumokban, viszont az általa húzott haszon arányaiban eltörpül a gazdálkodó szervezetek által bezsebelt milliókhoz képest! És akkor ezeknek 400 ezer Ft. bírság éves szinten? Legalább ne tették volna közre, nem mérgelném magam / fölöslegesen/. A hívatalok, úgy látszik, maradtak a régi, jól bevált szisztémánál: a kisebb ellenállás felé mozdulnak el! Ez gyönyörű, gratulálok az MgHSZ-nek !