2010.02.22. 10:23, varosikikoto
Tisztelt Horgásztársak!
A halászati őri ellenőrzések során több alkalommal jelentkezett problémaként – vagy álproblémaként –, hogy egyes horgászok nem „tudtak” arról, hogy a kívülről akadt hal nem tartható meg.
A halászatról és a horgászatról szóló 1997. évi XLI. törvény a 23.§-ában külön foglalkozik a tiltott eszközökkel és módokkal
„23. § (1) Tilos a hal fogásához minden olyan fogási eszköz, illetve mód alkalmazása, amely a halállományt és élőhelyét károsíthatja.
(2) Tilos a hal fogásához különösen
a) váltóáramú elektromos eszköz alkalmazása,
b) mérgező vagy kábító hatású anyag,
c) robbanóanyag,
d) szúrószerszám, illetve
e) búvárszigony vagy más, halfogásra alkalmas búváreszköz használata, valamint
f) gereblyéző horgászati, illetőleg hurokvető halászati módszer alkalmazása.”
A halászati és horgászati törvény 23. § (1) bekezdése alapján minden olyan mód, amellyel a horgász a halat károsíthatja szabálytalan. A jogszabály nem sorolja fel tételesen, hogy mely módok minősülnek olyannak, amelyek a halat károsítják. Ezzel a jogalkotó azt kívánta elérni, hogy minden olyan mód, amely károsíthatja a halat szabálytalannak minősüljön.
Értelemszerűen a vétlen külső akadás nem minősül a hal károsításának, abban az esetben, ha a horgász a fogást követően azonnal visszahelyezi a halat a vízbe. Azzal, hogy a horgász a halat nem kívánja megtartani – és azonnal visszahelyezi a vízbe – deklarálja, hogy nem szándékosan idézte elő a külső akadást.
Abban az esetben, ha az adott horgászhelyen a horgász másodszor is külső akadással fog halat – horgászmódszert, vagy helyet kell változtatni.
Amennyiben a horgász a halat külső akadással történő fogás után megtartja, az tiltott módszernek (gereblyézésnek) minősül.
Halfajtól függetlenül a hal fogásának szabályos módja az, ha a horog a hal szájába akad és emellett a horgász az összes szabályt betartja (tilalmi idő, méret- és mennyiségi korlátozás, stb.).
Forrás: www.sporthorgasz.eu
Kösz ki a reagálsát.
Szóval pont ez a baj, hogy a mulasztás nem egyenlő a gondatlansággal. Persze gondtlanul is lehet mulasztani, de ettől az állatkínzás bűncselekménye még nem bűntethető gondatlan elkövetés miatt.
Csak egy példa a szándékos mulasztásra. Pl. Egy kennelbe zárt kutáynak addig nem adsz enni, amíg az éhen nem pusztul. Mondjuk, nem kívánod a kutya pusztulását, de belenyugszol abba a ténybe, hogy ha egy hónapig nem táplálod, akkor elpusztul. Ezt úgy híváják, hogy eshetőleges szándék.
De, hogy a témánál maradjunk, ha a btk. egy cselekény gobdatlan alakzatát is büntetni rendeli, akkor az egy külön bekezdésben (minden esetben feltünteti) Ebben az esetben ilyenről nincs szó.
Írtam a Legfőbb Ügyészség egy a tárban hozott állásforglalásáról is. Ebben kifejti, hogy halászat és horgászat körében a második bekezdésben foglaltak jelenthetik csak az elkövetést, tehát a hhtv-be ütköző tiltott módszer alkalmazása.
Ezen állásfoglalás alapján nem lesz pl. állatkínzás bűncselekmény az engedély nélkül, marázsával halászó személy tevékenysége.
A problémát azért vetettem fel, mert érthetetlen számomra, hogy az új vízkezelő miért nehezíti meg saját dolgát, amikor ilyen szabályokat hoz, holott a problémát sokkal egyszerűbben is meg lehetne oldani.