Új időszámítás kezdődik a Tisza-tónál2010.02.22. 10:07, varosikikoto
VÍZGAZDÁLKODÁS |
Hat megye 489 településének több mint 350 ezer lakosát érinti a komplex Tisza-tó projekt, amelynek pusztán az előkészítésére 345 millió forintot fordítanak, s az Európai Unió támogatásával valósul meg az elkövetkező években.
A fejlesztések célja a térségi vízpótlás és a jó ökológiai állapot eléréséhez szükséges vízi ökoszisztémák fenntartása, valamint a mezőgazdaság, a halászat és horgászat vízigényének biztosítása — tudtuk meg a Közép-Tisza vidéki Környezetvédelmi és Vízügyi Igazgatóságtól. A felújított rendszer növelni fogja a térség ár- és belvízi biztonságát és javulni fognak a területen élő, egyedülállóan gazdag vízi életközösségek életfeltételei is. Jó minőségű öntözővízhez jutnak a termőterületek és tápvízhez a halastavak. Az öblítőcsatornákat kikotorják, és rajtuk keresztül friss vizet juttatnak a tározó öblözeteibe.
Az 5,82 milliárd forint összköltségű, 2014 nyaráig tartó munkálatok keretében beeresztő műtárgyakat és zsilipeket építenek és javítanak, fejlesztik a tározó létesítményeit, kialakítják a kedvező áramlási viszonyokat, továbbá a vízpótlást biztosító belső csatornarendszereket. A halak vándorlásának elősegítésére hallépcsőt is létesítenek. A projekt egyik fontos célja az ökológiai egyensúly megteremtése. A tóban az utóbbi években túlszaporodott a sulyom, a rucaöröm és egyes hínárfajok, ezért jelentősen csökkent a nyíltvíz-felület. Ez pedig gyorsítja az eutrofizációs, azaz elöregedési folyamatokat, következésképpen rontja a vízi élőlények életfeltételeit.
Mivel a hullámok erodálják a töltéseket, ezért rögzítik a tó partvonalait és kialakítják azok hullámverés elleni védelmét. Javul a felszíni vizek minősége, s a vízi- és ökoturisták is szebb környezetbe látogathatnak majd el.
A vízhiányos időszakokra is terveznek
A Tisza-tó és csatlakozórendszerei egyre növekvő szerepet töltenek be az Alföld vízgazdálkodásában, a vízhiányos időszakok kiegyenlítésében. A Környezet és Energia Operatív Program keretében megvalósuló fejlesztés két fő eleme a Tisza-tó projekt és a Tisza-Körösvölgyi Együttműködő Vízgazdálkodási Rendszer (TIKEVIR) projekt. A TIKEVIR Európa egyik legnagyobb összefüggő vízgazdálkodási rendszere, amely a Tiszából történő vízátvezetésekkel pótolja a vízhiányos térségek vízkészletét.
Forrás: www.szoljon.hu
|
A Tisza-tó eleve halálra volt itélve, hiszen tudjuk, hogy minden mesterséges vizen előbb, vagy utóbb megkezdődik az eutrofizáció, ami a végén mocsárhoz vezet.Ezt már az akkori "szakemberek" is tudták, mint ahogy azt is, hogy a törvényszerű folyamat megállitása, ill a kezdeti állapotok fenntartása óriási összegbe kerül.Sajnos itt megfordult annak a mondásnak az erdménye, mely szerint "ember tervez, Isten végez".Ez estben Isten tervezett, több 10000év alatt megalkotott, majd jött a nagyon okos magyar vizépitő mérnök, és egy pillanat alatt el....ott.Bizonyos Zabos Géza erről nagyon sokat beszélt, pedig az ő idejében még nem voltak pusztuló szigetek, méteres iszap, meg sulyom, és még hal is volt a vizben!Ismerte a természetes hydrobiológiai folyamatokat, szerette a Tiszát és előre megjósolta a Tisza-tó bukását.Üdv