A közelmúltban került sor arra a már rendszeresnek mondható megbeszélésre, melynek során társaságunk a Hortobágyi Nemzeti Park Igazgatósággal − a tározó természetvédelmi kezelőjével − egyeztette a 2016-ra előirányzott terveit. A találkozón kiemelt témaként szerepelt a kárókatona Tisza-tavi állományának csökkentése.
Országos szinten is egyedülállónak tekinthető a természetvédelmi kezelő és a halgazdálkodási hasznosító közötti együttműködés, amelynek eredményeként már ötödik éve nyílik mód a Tisza-tavi kárókatonák szabályozott gyérítésére. Kezdetben riasztási kísérletek folytak (a cél a tojások kihűlésének elérése volt), ám hamar világossá vált, hogy a helyi körülmények között ez a módszer nem hatékony. Bebizonyosodott, hogy az egyetlen járható út a lőfegyveres gyérítés. Így megbeszélést kezdeményeztünk a nemzeti park képviselőivel a lehetőségek felmérésére. Ennek eredménye 100 egyed kilövése volt 2013-ban. Majd megállapodott a két szervezet abban, hogy az állomány figyelemmel kísérése mellett fokozatosan emelhető a kilőhető egyedek száma. Így 2014-ben 150, 2015-ben már 200 kárókatonát ejtettek el a vadászok. Az idei megbeszélésen célként fogalmaztuk meg a mennyiség további növelését. Az egyeztetés végén 300 egyed kilövéséről született megállapodás.
Örömteli, hogy a Hortobágyi Nemzeti Park Igazgatóság tevékenységében mutatkozó szemléletváltás a Tisza-tavi halgazdálkodást is segíti. Támogatásukat ezúton is köszönjük.
Tisza-tavi Sporthorgász K. N. Kft.
A harcsát, süllőt védeni kellene lassan, mert el fog fogyni.