Január 31.-ig lesz érvényes az állami jegy? Egyelőre csak törvénymódosÍtási SZÁNDÉK!2013.12.17. 10:49, varosikikoto
Az alábbi levelet a Tisza-tavi Horgászegyesületek Szövetségétől kaptuk, a Mohosz levelét továbbÍtották nekünk. Az állami jegyek kiadását végző Szövetség a halászati felügyelőtől vagy a Kormányhívaltól hivatalos értesítést még nem kapott.
Kedves Horgásztársak!
A megyei halászati hatóságuktól már feltehetően értesültek arról a SZÁNDÉK!ról, mellyel egy törvénymódosítással a 2013. évi állami horgászjegyek érvényességét az állam meg kívánja hosszabbítani és az érvényességet 2014. január 31-ig kiterjeszteni. A halászati hatósági tájékoztató levél nagyjából a következőket mondja:’A Vidékfejlesztési Minisztériumtól a mai napon kapott tájékoztatás szerint a Hhvtv. módosítása során a 74. § (6) bekezdésének helyébe a következő rendelkezés lép’:„(6) Az e törvény hatálybalépése előtt megváltott – a halászatról és a horgászatról szóló 1997. évi XLI. törvényszerinti – állami halászjegy, állami horgászjegy, halász területi engedély, fogási napló, továbbá kiadott éves kutatási engedélyaz érvényességi idejének lejártáig, legkésőbb 2014. január 31-ig érvényes.” Ha a Parlament egy vegyes törvény tárgyalása során most elfogadja ezt a törvénymódosítást, akkor a NÉBIH körlevélben és sajtótájékoztatáson keresztül is közzé teszi majd a hírt. A törvény módosítása egyik oldalon könnyíti az év végi és év eleji rohamot és azt is, ha a jövő évi állami jegyekhez nem sikerül karácsonyig, vagy a két ünnep közötti időszakban hozzájutni. A fogási napló leadási idejében az állami előírás a január 10-i dátum volt, ez változna meg január 31-re, de véleményünk szerint, ha valaki területi engedélyt kíván váltani 2014. januárjában, akkor az egyesület nyugodtan elvárhatja a fogási napló előzetes leadását. Mindössze az a gond, hogy a horgász nem maradhat napló nélkül, ha nincs lehetőség új állami napló kiadására. Véleményünk szerint az idei naplóba januártól a jövő évi fogások rögzítését, az új elvek, szabályok , elvárások szerint nem lehetne végezni.
Az igazi gond az éves területi engedélyeknél fog jelentkezni, mivel az áthúzódó állami horgászjegy is jogosít 2014. évi területi engedély megvásárlására. A területi engedélyen fel kell tüntetni az állami jegy számát, ami ekkor (ha nem rendelkezünk a 2014. évi állami jegyekkel) a 2013. évi jegy számának feltüntetését feltételezi. A jövő év februárjától így azonban nem ér össze a 2014. évi állami jegy sorszáma a januárban kiadott éves területi engedélyen feltüntetett sorszámmal. Ennek kivédésére kaptunk olyan állami ötletet, hogy javítsunk az engedélyen. Ez nem szerencsés, mivel ez is okmány és a javított okmány sok bizonytalanságot, a hitelesség elvesztését okozhatja. Szerencsésebbnek tartjuk, hogy a 2014. év januárjában (2014. évi állami h.jegy hiányában) az ’állami horgászjegyének száma: ’ rovatba a ’2013. évi 0000 sorszámot’ érdemes rögzíteni, így utólag beírható mellé a ’2014. évi 0000 sorszám’ is, míg egy esetleges áthúzás, felülírás, javítás, pecsét, stb. ronthatja az engedély hitelességét, hatósági ellenőrzésnél megkérdőjelezheti az érvényességét.
Az más kérdés, hogy a területi engedélyen ki tehet ilyen utólagos bejegyzést, ezt és ennek formáját majd szabályoznia kell a területi jegy kibocsátónak. Igazán nehéz helyzetbe az a horgász kerül, ahol az állami horgászjegy kiadója nem egyezik meg a területi engedély vásárlásának helyszínével, itt szinte vissza kellene hívni az engedélyest, vagy az engedélyesnek is érdeke kell legyen a 2014. évi területi engedélyben rögzített és az adott évre szóló állami jegy sorszám egyezőségének elérése.
Minden vízhasznosítónak meg kell fontolnia a szükséges intézkedést a jegykiadók, a területi jegy forgalmazók informálását, olyan horgászok kiszolgálása esetére, ahol majd érvényes 2013. évi állami horgászjegy birtokában (2014. évi állam horgászjegy hiányában) januárban 2014. évi területi jegyet kíván vásárolni a horgász.
Horgászüdvözlettel: Fürész György, ügyvezető elnök
|